Ez a tíz legjobb európai egyetem a sanghaji rangsor szerint
A legjobb európai egyetem a shanghaji rangsor szerint a University of Cambridge.
A legjobb európai egyetem a shanghaji rangsor szerint a University of Cambridge.
Megőrizte a pozícióját az ELTE, javított a BME és a Semmelweis, hátrébb csúszott a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem. Megjelent a HVG friss felsőoktatási rangsora. Mutatjuk, melyik egyetemek szerepelnek az első tíz helyen.
Július 26-án véget ért az idei általános felvételi, a ponthatárok azonban több szempontból is tartogattak meglepetéseket. Az elmúlt évekhez képest néhány ezer fővel nőtt a felvett diákok száma, ez viszont inkább köszönhető a rendkívül alacsony pontszámoknak, mintsem a megfelelő oktatáspolitikának. Polónyi István oktatáskutatóval beszélgettünk.
Mint minden évben, a HVG idén is összeállította a felsőoktatási intézmények rangsorát, ami alapján láthatjuk, hogy néz ki az egyetemek sorrendje összetett képzés, hallgatói kiválóság és oktatói kiválóság szerint. Most a hallgatói kiválóság alapján összeállított listát mutatjuk meg nektek.
Több mint száz helyet javítva idén a 741-750. helyre sorolta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet a Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as felsőoktatási rangsora.
Nyilvánosságra hozta a 2023-as rangsorát a Center for World University Rankings. A lista összeállításakor idén összesen 19 788 intézményt rangsoroltak.
A budapesti intézmények mellett számos vidéki egyetem és a korábban magyar kötődésű külföldi egyetem, a CEU is helyet kapott a Quacquarelli Symonds tudományterületi listáján. Összegyűjtöttük a részletes eredményeket.
Nem kell feltétlenül Londonig, New Yorkig vagy Szingapúrig utazniuk azoknak, akik nemzetközileg is elismert üzleti vagy menedzsmentképzésre szeretnének jelentkezni. Több magyar egyetemnek, illetve budapesti kampusszal rendelkező külföldi intézménynek vannak magasan jegyzett gazdasági szakjai.
Évek óta a legnépszerűbbek közé tartozik az osztatlan jogászképzés, amelyre 2022-ben 5078 felvételiző jelentkezett. Mutatjuk, milyen eredményekkel kerülnek be a hallgatók.
Évek óta a tíz legnépszerűbb alapképzés között szerepel a kereskedelem és marketing, amelyre 2022-ben összesen 6720-an jelentkeztek. Mutatjuk, milyen eredményekkel kerülnek be a felvételizők.
Mi lesz a publikációkkal, a felvételi esszékkel, a szakdolgozatokkal? A ChatGPT, az OpenAI nevű cég által fejlesztett chatbot bemutatása óta nap mint nap több tucat olyan tanulmány és cikk jelenik meg, amely arra vállalkozik, hogy – jobb híján – megjósolja, milyen jövő vár a felsőoktatásra. Fábri György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karának felsőoktatás-kutatója arra a kérdésre kereste a választ, mi lesz az egyetemi rangsorokkal. Nem egyedül vállalkozott erre a feladatra: a chatGPT-t is megkérdezte arról, mit gondol erről.
Évek óta a tíz legnépszerűbb alapképzés között szerepel a kommunikáció-és médiatudomány, amire 2022-ben összesen 3801 fő jelentkezett. Mutatjuk, milyen eredményekkel kerülnek be ide a felvételizők, és hogy melyek a legnépszerűbb egyetemek.
A 89. helyet szerezte meg a Debreceni Egyetem a Round University Ranking természettudományi képzésekről készített tematikus rangsorában.
Leghamarabb 2024-ben vagy 2025-ben derülhet ki, előrelépnek-e a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban az alapítványi fenntartásba került egyetemek.
Az európai középmezőny mögött – ez a jellemző pozíciója a magyar egyetemeknek a globális felsőoktatási rangsorokban. Nincs is sok értelme az ELTE, a Műegyetem vagy akár a szegedi egyetem helyezését az Oxfordéhoz, a Harvardéhoz vagy a Yale-éhez mérni, a rangsorokat ugyanis többek között az egyetemekhez köthető publikációk idézettsége alapján állítják össze. Publikálni viszont azok tudnak, akik kutatnak. Kutatáshoz pedig pénz kell – nem is kevés. Az autonómia pedig a sikeres működés és presztízs előfeltétele.
Több mint 5700-an jelentkeztek a 2022-es általános felvételin pszichológia alapszakra, ez a magyar felsőoktatás harmadik legnépszerűbb képzése. De melyik egyetem pszichológia szakjára kerülnek be a legjobb teljesítményű felvételizők?
Megjelent a HVG felsőoktatási rangsora, újabb tüntetés volt Budapesten, újabb egyetemek hoztak takarékossági döntéseket - a hét oktatási hírei közül szemezgettünk.
Horváth Tamás, a Yale Egyetem Orvostudományi Karának és az Állatorvostudományi Egyetem (ATE) Anatómiai és Szövettani Tanszékének kutatóprofesszora is bekerült a világ legtöbbet idézett kutatói közé.
Idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezeti a HVG felsőoktatási rangsorát, amely a hallgatói teljesítmény alapján összeállított részrangsorban is az első helyet szerezte meg. A második helyen a Szegedi Tudományegyetem áll, a harmadik pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.
A legmagasabb pontszámú jelentkezők többsége még mindig a legnagyobb budapesti egyetemekre készül – többek között ez derül ki azokból az adatokból, amelyeket a HVG Diploma 2023 kiadvány közöl.